| Vojta Bednář

Které státy chtějí blokovat BlackBerry a proč

Nejen BlackBerry, ale také Google a Skype musí čelit nátlaku některých zemí Středního východu a jižní Asie. Navzdory snahám Spojených států o řešení sporu jim reálně hrozí omezení nebo zablokování důležitých služeb.

S bezvýchodnou situací společnosti RIM jsme vás seznámili minulý týden. Výrobce smartphonu BlackBerry se kvůli sporům o bezpečnost a soukromí uživatelských dat dostal do křížku hned s několika významnými státy a problémy se stále nedaří vyřešit. Nejde přitom o běžné “potížisty” typu Číny, nýbrž o země s více či méně demokratickým režimem. O to závažnější situace je a její případné rozšíření by mohlo znamenat velké problémy. Každé zemi navíc vadí něco trochu jiného a tak je v celé věci docela slušný zmatek. Přinášíme proto podrobnější přehled jednotlivých států a jejich požadavků.

Indie

Stát s více než miliardou obyvatel a trhem s obrovským potenciálem dal BlackBerry zřejmě nejtvrdší ultimátum, které vyprší už za necelé dva týdny. Do konce srpna musí RIM zajistit tamní vládě přístup k šifrovaným údajům ze svých přístrojů, jinak mu budou zablokovány některé služby. Opatření by se sice nedotklo běžných telefonátů a zpráv, klíčové korporátní komunikace (například e-mailů) už ale ano. Indii údajně vadí neprolomitelnost použitého šifrování dat, která brání jejím tajným službám odhalovat případné teroristické hrozby. Poprvé se o tom ostatně začalo mlvit už po bombových útocích v Bombaji z roku 2008, kdy zemřelo 166 lidí.

Představitelé země se navíc nechali slyšet, že do budoucna pravděpodobně budou požadovat lepší spolupráci také po společnostech jako jsou Google nebo Skype.

Indonésie

Země ležící na jihovýchodě Asie požaduje, aby RIM umístil svůj server přímo na jejím území. V současnosti jsou data odesílána ke zpracování převážně do Kanady. Přestože jejich ochrana během přenosu je považována za prakticky neprolomitelnou, ostatně právě to je předmětem stížností jiných zemí, Indonésie se obává možného sledování e-mailů během cesty přes půl zeměkoule. Vláda své požadavky podpořila hrozbou blíže neupřesněné blokace služeb.

Libanon

Země podle dosavadních vyjádření zkoumá, zda pro ni služby poskytované uživatelům BlackBerry znamenají bezpečnostní hrozbu. Je tak součástí jakési druhé vlny protestujících, kteří si s myšlenkou blokace služeb také pohrávají, ale prozatím čekají, jak se zachovají největší země v regionu. Kromě Libanonu mezi ně patří například Kuvajt nebo Alžírsko.

Saúdská Arábie

Místní regulátor telekomunikačního trhu již vydal příkaz k zablokování služeb BlackBerry na celém území státu. Prozatím je ovšem podmíněně nechává v plném provozu, přičemž se odvolává na pozitivní vývoj dosavadních vzájemných jednání, jejichž prostředníkem se staly Spojené státy. V tuto chvíli není jasné, zda je odklad přerušení služeb trvalý, nebo zda k němu může kdykoli dojít znovu. Pravděpodobnější je druhá varianta.

Spojené Arabské Emiráty

Stále platí termín 11. října, po němž bude zablokováno prohlížení internetu, e-mailové služby a BlackBerry Messenger. Ani v tomto případě se opatření nedotkne běžných hovorů a zpráv, to je ale pro výrobce smartphonu, který je populární zejména mezi byznysmeny, jen velice slabá útěcha. Také s představiteli této země RIM za asistence diplomatů ze Spojených států intenzivně jedná.

RIM tvrdošíjně odmítá, že by byl ochoten jakékoli zemi poskytnout nadstandardní přístup k uživatelským datům. Zdá se ale, že bez alespoň nějakých kompromisů mu zůstane celá jedna část světa uzavřena. A po takovém precedentu by mohly na řadu přijít další firmy. Jak prohlásil šéf společnosti Michael Lazaridis: “Tohle je o internetu… Všechno na itnernetu je šifrované.”

Via Boston, BBC

Sledujte nás na Facebooku!

Komentáře