| Jindřich Lauschmann

Google rozšiřuje blacklist, cenzuruje další pirátské stránky

Google rozšířil svůj blacklist pirátských stránek, který poprvé zavedl na počátku roku. Blokuje tak nyní i některé z největších pirátských webů, mezi nimi i nejznámější The Pirate Bay.

Google se rozhodl pomoci držitelům autorských práv bojovat s internetovým pirátstvím a k tomuto účelu zvolil to jediné, co dokáže udělat opravdu efektivně – ovlivnění vyhledávání. Aby ovšem nezasahoval přímo do jeho výsledků, čímž by shazoval své vlastní indexovací algoritmy (a také svojí důvěryhodnost), rozhodl se zvolit jinou cestu.

V lednu tohoto roku tedy přidal některá slova silně asociovaná s obsahem porušujícím autorská práva na černou listinu pro funkce okamžitého vyhledávání (kdy vyhledávač ukazuje výsledky již během psaní daného dotazu) a automatického dokončování (vyhledávač vám pouze nabízí nejčastěji hledané kombinace slov odpovídající prozatím napsané části vašeho dotazu). Po bok vulgárních výrazů a dalších nevhodných slov se tak zařadily pojmy jako “BitTorrent”, “RapidShare” či “torrent”.

Mezi “postiženými” jsou nově i torrentové stránky a služby pro sdílení souborů

Výsledek těchto změn? Počty vyhledávání pro tyto výrazy se významně snížily. To mimo jiné ukazuje i na to, jak velkou část vyhledávacích dotazů obě výše zmíněné funkce obsluhují.

Počet vyhledávacích dotazů na výraz

Server TorrentFreak tento týden informoval, že v návaznosti na lednové změny přibyly do černé listiny kromě obecnějších výrazů asociovaných s pirátstvím také názvy největších webů, které pro stahování nelegálního obsahu tradičně slouží. Citujme TorrentFreak:

“Vyhledávací dotazy vztahující se k torrentovým stránkám, jako například “thepiratebay”, “the pirate bay”,  “isohunt”, “torrentreactor”,  “btjunkie”, “kickasstorrents”, “sumotorrent”, “btmon”, “extratorrent” a mnoho dalších jsou nyní vyřazeny z funkcí automatického dokončování a okamžitého vyhledávání. Zajímavé je, že plná URL “thepiratebay.org” je jako nápověda stále nabízena.”

Kromě stránek pro stahování torrentů se na černé listině objevily i některé zálohovací služby. Mezi nešťastníky figurují třeba služby 4Shared, FileSonic a FileServe, které se nově zařadily po bok již od ledna blokovaných služeb RapidShare a HotFile.

Je načasování se spuštěním Google Music náhoda?

Zatímco Google je na nejnovější vývoj pyšný, zástupci postižených stránek mluví o “cenzuře bez právního důvodu”, “arogantním Velkém bratru” a upozornili na to, že změny přichází v době, kdy Google po dlouhém očekávání spustil prodej hudby přes Google Music.

Naopak mluvčí Googlu Mistique Cano mluví o pozitivní změně:

“Ačkoliv neexistuje žádná stříbrná kulka, která by porušování zákona na internetu vyřešila, toto opatření je jedno z několika, která jsme implementovali v rámci boje proti porušování autorských práv. Bylo to něco, na co jsme se podívali a pomysleli si, že malé a vcelku jednoduché změny automatického dokončování by mohly mít pozitivní vliv.”

Via TF

Sledujte nás na Facebooku!

Komentáře