| Jindřich Lauschmann

Google+ se dočkal redesignu, připomíná nový Facebook

Nová podoba Google+ na sebe nenechala po nové podobě Facebooku dlouho čekat. Google ji představil včera, uživatelům se bude postupně zprovozňovat během následujících dnů. V několika prvcích je sice evidentní inspirace velkým konkurentem, jiné novinky jsou ale původní a dlužno podotknout, že velmi vyvedené.

Novinek na Google+ je hned několik. Spadá mezi ně nová podoba profilů, větší prostor vyhrazený ve streamu médiím jako jsou fotky a videa, nová podoba navigačního menu, nový název a podoba bývalé sekce What’s Hot a také vylepšená stránka pro Hangouts. Pojďme se na novinky podívat postupně, nejprve ale krátké video od Googlu, které změny shrnuje v pro tuto společnost trochu nezvyklé poloumělecké podobě beze slov:

Nová podoba profilů

Asi vůbec nejvýraznější změnou je nová podoba osobních profilů. Profily získaly po vzoru Facebooku tzv. “cover photo”, tedy fotku v pozadí, nad kterou je umístěna profilová fotka – v případě Google+ je ale profilovka větší a na pravé straně stránky. Může být proto namístě nahradit stávající obrázek kvalitnějším, pokud se nyní objevují pixely. Pod profilovou fotkou je seznam kontaktů uživatele a menu, pomocí kterého lze místo streamu všech příspěvků jedním kliknutím zobrazit informace z profilu, fotografie a videa, nebo všechny články a jiný obsah, kterému dotyčný uživatel dal +1.

Nová podoba Google+ profilů

Důležitou součástí nové podoby profilů je také to, že všechna k příspěvkům přiložená média jako jsou fotky a videa budou mít větší rozlišení, takže jim na stránce bude věnováno více prostoru. Navíc se při najetí kurzorem myši nad fotografii zobrazí rychlý náhled alba, v němž je obsažena, a odkaz na další  fotky od dotyčného uživatele. Tyto změny se týkají i streamu na domovské stránce, média budou obdobným způsobem fungovat i zde.

Firemním stránkám nadále vévodí pětice malých fotografií, šablonu je ale v nastavení možné změnit a stejně jako na osobních profilech ji nahradit jedním velkým obrázkem. Přepínání mezi osobním a firemním profilem na Google+ je teď každopádně hůře viditelné a méně srozumitelné – musíte hledat malinkou šipečku v pravém horním rohu vedle miniatury svého profilového obrázku.

Nová navigační lišta a chat

Jak je také vidět z obrázku nahoře, navigační lišta Google+ se přesunula na levou stranu obrazovky. Zde se nacházejí ikony vedoucí na domovskou stránku, vlastní profil, Hangouts, fotky či Kruhy. Výhodou této nové navigační lišty je hlavně to, že si ji každý uživatel může sám nastavit tak, jak to jemu samotnému vyhovuje. Lze to provést jednoduchým přetahováním položek v rámci lišty. Položky, které uživatel nechce v menu vůbec, lze ukrýt přetažením do podmenu “More”.

Druhá novinka v tomto směru je také všudypřítomná a jedná se o chat na pravé straně obrazovky. Tento chat ale není automaticky aktivní, v případě zájmu o jeho používání jej uživatelé budou muset nejprve sami aktivovat. Proces není nijak složitý, zabere pouhé jedno kliknutí.

Nové Hangouts a Explore

Aplikaci What’s Hot nahradil nový nástroj Explore, česky Prozkoumat, kde může každý uživatel objevovat, co se na Google+ právě zajímavého děje mimo jeho kruhy. K nalezení zde jsou ty nejtrendovější příspěvky sledovaných stránek a populárních uživatelů, stejně jako další zajímavosti a doporučení ke Google+ obecně.

Nové podoby své úvodní stránky se dočkala také videokonferenční aplikace Hangouts. Na ní naleznete přehledně všechny pozvánky od vašich kontaktů, tipy na nejpopulárnější Hangouts, které právě probíhají, a nástroj pro vyhledávání ostatních veřejných Hangouts a Hangouts on Air.

U příležitosti postupného spuštění nového designu Google představil novou informační stránku, kde se lze o Google+ dozvědět všechny základní informace, počínaje založením a nastavením profilu, přes vysvětlení sdílení příspěvků a nahrávání fotek, až po užívání Hangouts.

Via Google, SEL

 

Sledujte nás na Facebooku!

Komentáře