Spojte se s námi:

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS
  • E-mail
  • Vimeo
undefined
06.05.2010 Rubrika: Média

Report: State of Web Development 2010

Nástupuje nám květen a s ním přichází každoroční zpráva State of Web Development od Web Directions. Připravili jsme pro vás stručné shrnutí některých zajímavostí z letošní verze. Dozvíte se třeba o oblibě prohlížečů či nejžhavějších technologiích pro tvorbu webů.

Naši sponzoři

Twitter news

  • Polovina čtenářů Wikipedie neví o jejím neziskovém charakteru | http://t.co/tdUARWCG 06.02. 17:09  | zdroj: web
  • Jak poznat falešné profily na Facebooku. Většinou jsou ženské, vzdělané, velmi oblíbené a bisexuální | http://t.co/5ZlRS2tU 06.02. 16:07  | zdroj: web
  • Podle EU má Google pozdržet změnu pravidel soukromí, výhrady jsou i v USA. Google to odmítá | http://t.co/67HWvrr7 06.02. 14:32  | zdroj: web
  • Česká hra Spaced Away získala prestižní ocenění FWA Mobile Of The Day | http://t.co/Tzd2IZsi 06.02. 12:03  | zdroj: web
  • Infografika: Česká republika a Facebook v číslech | http://t.co/K3B9wBC2 06.02. 10:29  | zdroj: web

Celá zpráva toho ale samozřejmě obsahuje mnohem více. Po nezbytném úvodu a informacích o dotazovaných pokračuje s informacemi o prohlížečích, operačních systémech, CSS, JavaScriptu a objektovém programování, interaktivních médiích, technologiích pro servery a v samém závěru o cloud computingu. Desítky a desítky stran zaměřených na to, jak developeři k tvorbě webů přistupují, se mohou hodit kdekomu.

Průzkum probíhal v únoru 2010, a volně navazuje na průzkum provedený zhruba o rok dříve, v prosinci 2008, a publikovaný v dubnu 2009. Tvůrci nás varují, že obsažené údaje jsou subjektivního rázu a nevystihují průměrnou situaci v odvětví. Naopak se prý jedná spíš o obrázek o těch technologicky vyspělejších či inovativnějších developerech. Ti jsou totiž častěji těmi, kdo jsou ochotni se průzkumu zúčastnit.

Dlouhodobě si Web Directions od pravidelné zprávy slibuje schopnost zmapovat změny ve vývoji webů v delším časovém horizontu.

A nyní již slibovaný výběr zajímavostí:

  • Ačkoliv velmi malá část respondentů využívá pro svůj každodenní provoz některou verzi Internet Exploreru, je to nejvíce využívaný prohlížeč pro testování stránek. Pro osobní využití je přitom Firefox první, Safari druhé a třetí se umístil Google Chrome.
  • Přes polovinu respondentů využívá jako svůj hlavní operační systém Mac OS X.
  • Skoro třetina dotázaných využívá mobilní verzi Safari.
  • Již 80% respondentů využívá jako knihovnu pro JavaScript jQuery, oproti 63% vloni.
  • Systémy pro aplikace blížící se svou složitostí těm desktopovým (jmenujme např. Cappuccino a SproutCore) se zatím netěší příliš velké oblibě. Buď zatím nepřišel jejich čas, nebo tento typ aplikací developery prostě neláká.
  • Mezi technologiemi byly mezi velkými překvapeními CSS3, webové fonty a HTML5. Oproti loňskému roku, kdy to bylo jen 22%, používá skoro polovina (45%) dotázaných CSS3 či experimentální CSS. 23% používá @font-face a 30% využívá možností, které nabízí HTML5.

A shrnuto do obrázku:

State of web development 2010

Ze 1402 dotázaných bylo v pozici developera 790, v pozici designera 518 a v jiné pozici 199 účastníků.

Jindřich Lauschmann

Nenapravitelný idealista, budoucí právník a nadšenec do internetu a médií vůbec.

Další články autora

Související články

Komentáře

Partnerské weby

  • Best Online Media, s.r.o.
  • SEMPO.org
  • seo, ppc, media, internet marketing
  • JETMEDIA s.r.o.
  • iDirekt.cz

Kontaktujte nás

iFutu.cz s.r.o., Malá Štupartská 634/7, 110 00 Praha 1
info@tyinternety.cz

Inzerce
Best Online Media, s.r.o.
zuzana@online-media.cz

Sociální sítě | Startupy | Reklama | Blog | Mobilně | Události | Služby | Média | Nabídky práce