Německá startupová soutěž Best of X poprvé proběhla v ČR. Vyhrál lokalizační systém Sewio

sewio_homepage

V českém kole mezinárodní soutěže startupů Best of X ve čtvrtek zvítězil projekt absolventů VUT v Brně Milana Šimka a Lubomíra Mráze. Jejich unikátní systém označovaný jako RTLS umožňuje velice přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS.

Německá startupová soutěž Best of X se letos rozšířila i k nám. První ročník vyhrál projekt Sewio, umožňuje přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS. Lze ho využít ke zvýšení bezpečnosti a optimalizaci logistiky uvnitř velkých výrobních hal.

„Loni jsme my byli na podobné soutěži 9. z 10. Během roku jsme zamakali, sehnali investora, projekt doladili a letos jsme vyhráli. Je to pro nás velká pocta a také potvrzení, že jdeme správnou cestou,“ říká spoluzakladatel projektu Milan Šimek.

Na druhé pozici se umístila firma LumiTRIX a třetí příčku obsadil Skinners. Partner soutěže ČSOB odměnil speciální cenou společnost Angee.

best_of_x_final_10

Finálová desítka projektů českého Best of X s odbornou porotou

V desetičlenné odborné porotě zasedli třeba investor Michael Broda z Delta Capital, generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera nebo bývalý premiér Petr Nečas. Během finálového odpoledne v Betlémské kapli se odprezentovalo celkem 10 projektů, které postoupily do finále. Jejich přehled uvádíme na konci článku.

Německo, Česko a pak zbytek světa

Potvrdilo se, že česká hlava a zlaté ruce mají světu co říct a zejména vítězné startupy se už dnes přímo tady v Betlémské kapli začaly propojovat s investory a partnery a přesně tohle je smysl soutěže,“ uvedl jeden z porotců, investor Michael Broda.

Pro Best of X to byl Česku pilotní projekt, který bude pokračovat v Barceloně, Tel Avivu a dalších 14 regionech po celém světě. V Česku soutěž uspořádal Nadační fond START IT UP!. Deset finálových projektů bude zároveň zařazeno do mezinárodní start-upové soutěže „Best of CeBIT of Best of X“. Ta se bude konat v Hannoveru na veletrhu European technologie – CeBIT 2016.

V německých destinacích soutěž umožnila většině finalistů rychlý rozvoj. „Více než 60 % účastníků startupů obdrželo významné finanční prostředky nejdéle do 12 měsíců po ukončení soutěže a získalo podporu mezinárodních investorů rizikového kapitálu nebo business angels, kteří byli hodnotícími ambasadory soutěže,“ uvádí pořádající fond START IT UP!.

sewio_milan_simek

Milan Šimek, spoluzakladatel vítězného projektu Sewio

Desítka finalistů soutěže Best of X CZ 2016

• 101 Touch – Jejím klíčovým produktem je revoluční klávesnice 101touch, která se mění dle přání uživatele nebo používaného programu. V současnosti společnost jedná se třemi výrobci o možné produkci. Tato technologie je známa a užívána v tabletech. Za projektem stojí Jiří Zeronik, který je vlastníkem společnosti 101 Touch.
  • AngeeAngee je zabezpečovací systém, který navazuje na současné trendy chytrých zařízení. Vše je bezdrátové, bez nutnosti častého nabíjení (postačí nabít jednou do roka). Válec jen otáčí svou zkosenou hlavou, které dominuje jediné oko a reproduktor na vrchu. Tvar umožňuje otáčení se o 360°. Kontrola domácnosti probíhá pomocí aplikace nainstalované ve smartphonu. Na trh se má produkt dostat na podzim 2016, autorem je Tomáš Turek.
  • Contiqua – Společnost je zaměřena na navrhování a výrobu designových výrobků z průmyslového odpadu. Základem je to, že společnost vychází ze zvýšeného zájmu o ekologii, a z toho, že každý produkt může mít svůj příběh. Zakladatelem společnosti je Jindřich Fialka, který před lety začínal v atelieru Jana Brabence jako autorský šperkař.
  • Dateio – Dateio nabízí řešení, jak umožnit obchodníkům oslovit klienty bank s cílenými marketingovými nabídkami, spojenými s platební kartou. Dateio na základě analýzy přiřadí klientovi nabídku na míru, podle toho jak svou platební kartu využívá. Projekt byl zahájen v říjnu 2015 s klientem UniCredit Bank. Za projektem stojí Ondřej Knot, který má dlouholeté zkušenosti z poradenství pro finanční instituce.
  • Inspireli – Inspireli je první sociální síť pro architekty na světě. Nabízí tisíce inspirativních fotografií, vzorů bydlení, celosvětovou prezentaci pro architekty zdarma a možnost vytvořit přímý kontakt s architekty a designéry. Za projektem stojí Kamil Simkovic, který je jedním ze spoluzakladatelů sociální sítě.
  • LumiTRIX – Technologický startup, vyvíjející nástroj a řešení pro permanentní venkovní video-mapping instalace v městském prostředí. Dlouhodobým cílem je poskytování nejlepších nástrojů a řešení video-mappingu po celém světě. Původní osvětlení objektů, architektonických památek a dalších může být pomocí video-mappingu obohaceno o filmový zážitek. Za projektem Lumitrex stojí Lukáš Brus.
  • Reporting.cz – Online BI aplikace zaměřená na finanční reportování a plánování. Aplikace do hloubky interpretuje tok financí. Poskytuje správné podklady k rozhodování a manažerskému řízení – ať už v obchodní firmě, výrobním podniku nebo neziskové organizaci. Je možné sledovat a měřit výkony, související náklady i bilanční položky. Za projektem stojí Michal Rozehnal, který se vyzná v reportovacích standardech a finančním modelování.
  • Sewio – Vyvinutý systém označovaný jako RTLS umožňuje velice přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS. Je unikátní v tom, že ve vnitřních i venkovních prostorách vykazuje vysokou přesnost okolo 30 cm, což je jeho stěžejní výhodou. Tento brněnský start-up získal v roce 2015 od investičního fondu Y Soft Ventures milion dolarů. Stojí za ním dva zakladatelé: Milan Šimek a Lubomír Mráz z ČVUT.
  • Skinners – Skinners jsou kompaktní boty, které lze jednoduše srolovat a dát do kapsy a vzít je všude s sebou (na brusle, na kolo, při cestování atd.). Potřebné finanční prostředky získala společnost přes crowfundingovou kampaň na HitHitu, kde vybrali přes 200 tisíc korun. Nápad se zrodil v Norsku a stojí za ním Petr Procházka, podstatou bylo vytvořit boty, které by při cestování sloužily jako rezervní možnost, ale nezabíraly přitom mnoho místa v zavazadle.
  • Virtubio – První nástroj v rámci náboru zaměstnanců, který využívá gamifikovanou simulaci v pracovních situacích. S tím představují novou generaci nástrojů pro vytvoření profilu uchazečů s cílem přitáhnout, zaujmout a identifikovat talentovanou pracovní sílu v raném stadiu náborového procesu. Společnost byla v listopadu loňského roku na Týdnu podnikání oceněna jako nejnadějnější startup v českém prostředí. Za projektem stojí Lukáš Paleček.